ThreadSky
About ThreadSky
Log In
br3nda.bsky.social
•
30 days ago
Okay so far it's been 6L of milk cost me $18 and I have made 500g of colby and.... *sigh*
Comments
Log in
with your Bluesky account to leave a comment
[–]
br3nda.bsky.social
•
30 days ago
It had better be more yum than mass produced cheese.
2
2
reply
[–]
oblomova.bsky.social
•
30 days ago
I have found that the quality of the resulting cheese depended largely on the quality of the milk I used.
2
1
reply
[–]
sharonm.bsky.social
•
30 days ago
Same, but I’ve only made ricotta or a pressed soft white cheese. Had ambitions for feta
0
reply
[–]
br3nda.bsky.social
•
30 days ago
I did also get about half a cup of ricotta from the whey
5
1
reply
[–]
br3nda.bsky.social
•
30 days ago
I did sample the curds and they were yu.
0
1
reply
[–]
tzemingdynasty.bsky.social
•
30 days ago
-m or -ck??
2
1
reply
[–]
br3nda.bsky.social
•
30 days ago
Oooppps I'm so tired
0
1
reply
[–]
br3nda.bsky.social
•
30 days ago
Yum
4
reply
[–]
66michael.bsky.social
•
30 days ago
Whats the process? 6L seems a lot !
0
1
reply
[–]
br3nda.bsky.social
•
30 days ago
Ten to one is pretty normal for cheese
1
1
reply
[–]
malcolmfi.bsky.social
•
29 days ago
Yes. Approx. 10% for firm cheese and about 15% for soft and fresh cheeses.
0
1
reply
[–]
br3nda.bsky.social
•
29 days ago
She's drying on the table...
0
reply
[–]
malcolmfi.bsky.social
•
29 days ago
Nice! You’ve obliviously done this before. Do you have a press or are you using weights?
0
reply
Posting Rules
Be respectful to others
No spam or self-promotion
Stay on topic
Follow Bluesky's terms of service
×
Reply
Post Reply
Comments