once again i have to ask how old do you people think i am?
Reposted from
Kevin Blankman
The per unit cost for know-it-all boomers/genX-ers shutting the fuck up about things they don't understand is $0.00.
Comments
The elevated age estimate was based on your long record of quality work (Daily Beast and before) and your wisdom combined with emotional maturity.
It does explain your early adoption of the Sonic movies, however (great flophouse ep).
Go Sox.
of course if I'd known about his broken "no new taxes" promise, well obviously I would've thought differently!
GIVE ME YOUR YOUTH!!!
(sobs in 59-year-old)
*Read jokes about him in MAD Magazine and laughed
Oh my, I had you pegged much older, like in your 60's.
And I'll tell you why, and you should take this as a compliment, because you are so wise. You have the wisdom of a much older person with a longer lived life experience. You got smart early
https://bsky.app/profile/dril.bsky.social/post/3lehyjei6vk22
Than Monica.
Then decades of darkness
It was Oklahoma. Almost everyone was either on board with that shit, or silent.
was it Hillary?
They do not look at all the same.
I can't help that.
I also think you have the aesthetic of a history or English professor in your mid-40s: constantly reading, constantly writing, constantly teaching, very often in suits
What does getting ratioed mean?
Idea is that not only is it unpopular, it's actually bad enough that people vocally hate it.
What's with all the ageism labels, lately?
Either you function correctly, or you don't.
I mean, I could see 40s, but you'd be a damn good looking 40s.
I look like stamped shit and I'm 44.
(that's a complement fwiw haha)
Listen to your elder Greybeard and go eat something sweet and starchy, and take a big long nap. Try and carve out some weekend time to do that each week; you're too young to look as old as I am.
I’m at the point I just assume people are younger than I am
At one point I lived with 3 roommates in a two BDR apt, in school AND worked FT. We all cooked.
No way could we afford to eat out, even without adding in costs for a driver
Kevin LIKES to argue and most of his points are not logical
People like him are part of why I quit twitter - these are the first people I block
As a joke one time my dad ate some of the frosting using his finger to write mine & my brother’s names
He got away with it until she thought it through and realized we never would have wrote our own names
Which will be easy. These are people, after all, whose best and most hilarious insult of boomers is to say "ok".
Give or take.
Why anyone would assume such talk indicates oldster is baffling.
welcome to my world...
(y, cállense culer🤨s)
But back when I watched news, I saw you on TV. So I figure you're growing moss on your 30s.
🤷
And, homemade cookies are always - always - better. It is just science. 😬
Folks are just lazy or incompetent.
It’s not you, it’s us. Well, might be the blazer, but change nothing!
Mostly it sounds like a bunch of excuses and since none of know did sure it’s best to leave folks alone to continue their struggle.
(My grandmother used to say she still felt 25 inside when she was in her 90s.)
“Wiz dumb”
(Except some fashion trends in the early 2000s that zoomers brought back for some fucking reason)
I know I've been amazed learning what people accomplish in their 20s because I just remember feeling like a dipshit at that age.
(Cheers to us ‘87 kids).
That's all I got.
'The per unit cost for know-it-all boomers/genX-ers shutting the fuck up about things they don't understand is $0.00.'
The per unit cost for shutting up about things they don't understand is $0.00
The per unit cost is $0.00
know-it-all boomers/genX-ers give it away for free
I am at Bluesky for discourse not invective.
Invective, I can get anywhere.
Not that I’m taking sides in the debate - just pointing out how warped our generational perceptions are.
I guess that makes you "just" a millennial and not cool enough to be amongst us elders 😆
I'm one human being. I have a normal sized freezer and have never wasted food. If I make too much, I freeze (or refrigerate) what I don't eat and save it for later.
$150 pismos at Costco, for example, anymore ... it's steak on demand for me now. More costly, but admittedly much better meat. A fancy example I realize.
Ok? That's not the topic! Yes, things that suck less generally cost more. That's not what's meant by "economical" in this context. Or most contexts!
I love how some people are assigning malign political or generational attributes to what is just straight up knowledge, or logic, they don't like.
Doordash lover might discard cost per unit, but the corporate world hasn't abandoned the concept.
It's all going great.
ht Richard Pryor
Who gives a fuck about cookies? Talking about actual food, while you want to lecture on home economics to people, when it's a goddam certainty you haven't been close to $7 and change an hour for some time.
Seems like a decent middle ground.
Yes, if you make it yourself you may have leftovers because it makes sense to make more than a small amount of food, but each meal is still cheaper.
Not much to add here other than to wonder on what planet grub hub et al are cheaper than cooking from scratch
Its cheaper and healthier
There are 2 camps in this “argument.” People rightfully claiming cooking is cheaper and folks who are wrong.
twitter 2.0
But it's cheap food, not prime cuts. And it's not necessarily good food, or good for you in the long run.
'most expensive ingredients' my ass.
Sometimes consider the message and not the messenger.
On a related note, do you want to tell me people voted due to logic? And that they are grown up? 100% improved
Read the original post
https://x.com/realmattforney/status/1874874442918375522
What a disgusting response.
Jesus.
(Jk, sorry not sorry)
But don't delude yourselves into thinking you're not trading your hard earned money for convenience when it WOULD be cheaper if you had time.
Cook at home, you idiot
How many trips per week should I make to get humus, as that definitely does not last long.
Because inevitably it's always "sure, I use two eggs, BUT WHERE DO I BUY ONLY TWO EGGS, HUH GENIUS?"
Do they just throw it all out after one serving/meal?
then buy one ready made.
not gymnastics.
If you have, I’d love to see your math.
You want to make many salads, go ahead. See how tasty they are once things wilt.
You can consume all the salad ingredients while they are still fresh if you eat the same (or similar) salad for 2 or 3 consecutive days.
Is that a hardship?
A nice slice of a bakery loaf of bread - call it 75 cents
Salt and pepper - at most 10 cents
A $1.35 lunch of avocado toast - priceless
Toaster oven not included.
A jar of the fanciest marinara you can find at the store and a pound of pasta will feed you for (minimum) four meals and costs less than *one* burrito (before delivery/tipping) and takes 20 minutes to make
The math unfortunately maths
Could also spend $4 jar $2 pasta and buy some protein.
Grew up on 60s and 70s when money was tight.
Use whatever is in fridge. Just wing it on the wok or frying pan
“Hi, most annoying person you’ve ever encountered here! I noticed this post you wrote in 3 seconds doesn’t line up with every experience I’ve ever had. This is extremely harmful to me, the main character of the universe.”
One is paid by you. One is you. That’s the lecture on home economics.
Oh, and before you get arrogant, it’s called the Labor Theory of Value—Or Subjective Theory of Value—more specifically, depending on your valuation of the labor output.
A pound of spaghetti is 99¢ at Target. Sauce is $1.69. A bag of frozen veg is $1.29. You’ll use 25¢ of butter and seasoning to pan fry them. Fruit is $2 or less.
A meal for 2 for $6.25.
Or you can blow twice that on burrito taxi.
Replace x & y w taco/taqueria, pizza/pizzeria, sandwich/deli, etc. In nearly any case, cost to make < buy unless you need specialized equipment/perishable ingredients.
Guess Gramps didn't have your kink.
If you're posting on the internet, that's not you. You've just not had proper home training.
No kitchen in rented basements and attics.
Disabled now. Just stop eating, can't afford it.
Oldsters respond to factual arguments with "I don't know about all that" kind of vibes. That's you!
Agnorant, perhaps.
Or what the issue really is?
But it is objectively more cost-effective otherwise.
Not debatable.
(Even if we included weekend grocery delivery.)
You’re claiming (vehemently) that it’s more cost-effective to get takeout versus buying groceries and doing meal prep at home.
He suggested otherwise.
You disagreed.
He happens to be correct, objectively.
Yet you fight on…
Why?
Switch to decaf, sport. 🙄✌️
I think that’s called a “temper tantrum.”
🙄✌️
(Sigh… 🤷♂️ Social media has all sorts of folks on it, I guess.)
Before you start bashing others, look inward to better yourself.
I’m a gen xer who’s been making 90% of the weekly dinners for over 20 years. Learn how to cook!
It’s math.
Not liking the fact it contradicts choices you’ve justified, doesn’t mean it’s incorrect.
Okay, first of all, how dare you.
Second, it called giving example. This Sesame Street-level concept you pretending not to understand. Same way you pretend not to understand how basic math works. Of course cooking anything at home is cheaper than paying someone.
Loaf of bread ($4) and pound of ham ($4) can make many sandwiches. See how simple math works?
Me also available if you have trouble with concepts like "near" and "far," or if you have unattended plate of cookies lying around.
4+4+8=$16
A sandwich in Jimmy John’s is $7
You will be able to make ~5 or more sandwiches with those $16 dollars. In which case, it would be 5X$7= $35 if you bought 5 times the same sandwich at Jimmy Johns. Which is 2x more expensive than making food at home.
butter
mustard
mayo
some veggies
cheese
you understand these concepts?
Hmm, course idea: Linear Algebra for the Kitchen
Just admit you’re too lazy to make own sandwich and stop embarrassing self.
Hilarious
I COULD make three sandwiches with a single can of tuna, a dollop of mayo, and six slices of bread at a fraction of the cost...
But, I buy the pre-made because I'm lazy. 😅
We are retired eating out is terribly expensive , but some days I’m so lazy and eating out is my entertainment ! Cooking at home is truly economic no doubt about it .
Now I want a ham and egg sandwich...!
1. Are so impoverished that paying $32 for a taco is a better economic choice than making a taco.
And
2. Are making so much money per minute that taking 5 minutes to make some Ramen costs them more money than paying $41 for a spicy chicken sandwich.
- 2 cups peanut butter, any kind, I use no name brand
- 1.5 cups sugar. Calls for 2 but I reduce.
- 2 eggs
- mix and place on baking pans using tablespoon. Make about 2 to 2 dozen.
- bake 350 for 15 minutes.
Done. Affordable and yummy. Add handful nuts if you want
If you are a minimum wage worker, a DoorDash order is approaching half a day’s take-home pay
By all means, let us know where can you get a chicken dish for that kind of money at a restaurant. And then add in the delivery fee.
raw chicken breast.
If no one explained to you how a frying pan works …
This isn’t complicated
Even learning a few basic dishes would save $$ and supplement fast foods.
Keep a few of your favorite spices on hand, learn how to cook low & slow on a stove (don't fall into the trap of highest heat or hottest flame for everything) & you can make something that tastes as good or better than takeout for MUCH LESS $
A little hot sauce & other appropriate spices can make beans and rice very tasty. One of my tricks is sesame oil. A bottle of it is expensive, but adding a splash of it to simple meals makes them taste like something you could get from takeout.
Not every meal needs to be an endeavor
And I guarantee you poors will eat it.
door dashing is a conflation to the original argument.
Having been one, I was informed enough to understand both basic arithmetic and eating less fatty food for my health given that heart disease runs in my family. I shudder to think of my health if I used my coupons for fast food. I would be dead.
Oh JFC, Thomas.
First it's the "olds", now it's the "poors".
I think you just want to argue for the sake of arguing at this point.
not 'you poors' but
I guarantee you -
poors will eat it.
But also you’re still innumerate if you think fast food with a coupon is cheaper than homemade food. Of course poor people love fast food. Most people love fast food, and it’s a relatively cheap luxury. That doesn’t mean it’s cheaper than groceries.
Take out TASTES BETTER than anything he knows how to make; & he doesn't want to bother with learning even the basics of delicious food preparation at home, or making the initial investment in staples (oils, spices, etc).
What they aren't is gourmet diverse cuisine
Which highlights the other disingenuous point. Ppl ordering in every meal aren't eating diff dishes, from diff restaurants every time. It's a list of 4-5 favs.
edit button is a tool to deceive.
Favorite dish from broke days we called "rice surprise":
Saute chopped onions and garlic in some oil, scramble an egg in that, add leftover cooked rice & whatever other leftover veggies were in the fridge.
Slicing up beef hot dogs & throwing that in was an option!
I have been paying attention to the rising costs.
The cynical frugality lectures have been going on for years.
It's actually not hilarious to me that these truths are avoided. A statement being misinterpreted and conflated is common.
Can of corn: $1.79
Can of crushed tomatoes: $3
1 white onion: $0.79
500g of ground beef: ~$7
this plus olive oil and spices (all of which you should have if youre an adult) will get you a pot of chili that makes AT LEAST 4 meals. can you get 4 meals delivered for $14.58?
But regarding cost, once you figure out how to prepare and soak dried beans, it gets even cheaper.
Easily
No I didn't buy the precooked shrimp with old bay seasoning for $12/1b
Doesn't matter the food.
We are doomed
It's like their argument about how Boomers ruined everything. Policies come from governments, not generations.
So typical nowadays. Believe your gut over facts. I hope they grow out of it.
Rice. Lentils. Veg. Cheap as fuck.
More planning & time in kitchen, less 📱 time!
Time is $ in so many places. If hourly workers take an hour to make food during lunch, they pay for that x2
Also, so many people are not taught how to cook. Maybe we can have events among our friends and networks to teach these things? Bc America won't.
Home made version breaks out like this:
2 eggs = $0.70
2 strips bacon = $1.00
veggies = $0.50
wrap = $0.40
cheese slice = $0.20
Total cost at home = $2.80. STFU.
to make it, you must buy:
1/2 lb bacon
dozen eggs
package of wraps
some portion of cheese -- 1/4, or 1/2 pound
some portion of veg ...
So you must buy enough to make 1/2 dozen
breakfast wraps. Which is where the confusion comes in ...
Learn to cook, you can save money and eat better. To say otherwise is to ignore reality.
These are life skills that can be learned/taught. They used to be.
Working together is a huge survival skill for poor and lower income people. Dividing up expensive grocery items while getting a bulk discount is a huge bonus.
Spend money saved on entertainment or fun.
Anything extra, either unused ingredients, or "finished product", will be consumed later in the week. We are a family of three. Minimal waste.
But all in, it might be $25.00. No lettuce needed for a breakfast wrap. And the remaining foodstuffs can be used for other (also cheaper) meals.
Have you ever cooked a meal in your life, had leftovers, ate those, and added it up?
WAY cheaper.
So what is it? Are you displeased with the idea that you, specifically, feel called out?
- 2x Granny Smith apples, $1.50
- 12oz. Walnuts, $8
- 4oz. Feta cheese, $4
- Dijon mustard, $4
- 12oz. Honey, $6
- 16oz. Apple cider vinegar, $3
Assuming you have salt, pepper, and olive oil, $30 for two complete salads + all the ingredients (minus spinach & apple) for 6x more.
Under $5.50 per salad, which would cost $8-10 pre-packaged, $12+ from a restaurant, and of course delivery is $5-10 more once fees are all added in.
Delivery of a salad would be $20/day. Easily.
Schools really ought to teach this kind of thing. Give a budget, field trip to store and explore prices and possibilities.
Big Instant Pot can make enough burrito beans for weeks FOR UNDER $5.
maybe it’s time to reconsider everything, my boy
Everyone is DYING to do it and actually grow as a person, but they just can't.
this IS twitter 2.0
let's look at the original argument and see how many people will admit they piled on without consideration of the merits.
https://x.com/realmattforney/status/1874874442918375522
-Unless you’re talking about rotisserie chicken.
Also, man, idk if you realize this, but you’ve just revealed how shockingly little you understand the world around you.
you must not visit the interwebs a lot
it's a cornucopia, welcome
#2 I work from home and sometimes eating out saves time, but only because I didn’t prepare. It Never saves money.
#3 cooking, then freezing, individual portions is a game changer. Saves time, money and is healthier.
A whole chicken at Costco or most places plus making basic rice for multiple servings works out MUCH cheaper than ordering out for multiple servings.
This is a basic money management. Not retirement planning.
I really hope that it isn’t the majority of Gen Z that think it’s cheaper to order out vs. planning your meals and cooking.
Cooking itself is a skill and not everyone has that skill equally. You can save a ton of money DIYing a bathroom reno, too. But, not everyone can do it.
I'm talking about fully competent adults who legit need help figuring how to boil water.
A very significant portion of our society does not have know how to turn raw ingredients into safe food, even with a recipe.
Everyone doesn't need to know all. Some might choose to learn to cook. Others might have to pay others to cook for them.
Even if someone didn’t know how to cook, there are kits and frozen pre-made foods one could use.
What might be a likely thing is that some who work from home eat out simply to be around other humans. But call it what it is. That’s a social need, not a money saver.
https://x.com/realmattforney/status/1874874442918375522
I’ll give an exception for rotisserie chicken, but most everything else is cheaper to buy then cook at home. What am I missing?
You can exploit this food hack too! Life hack, make food for the cost of ingredients and cut out the cost of rent/staff/maintenance/delivery driver/money for CEO
You got roasted by Cookie Monster.
Take a seat.
Big reason why is when you work an hourly, you see stuff like take out and delivery as "is this worth an hour of my pay?"
Usually it's no.
Which does obviously raise the question: how hard is it to zoom in on a picture?
Wear it as a badge of honor. Someday they’ll read something about you and say, “Damn, I thought he was so much older.”
some dudes desperately need to learn how to cook/bake and also wayyyy overvalue their time "wHAt Is ThE tImE cOSt oF mAkinG yOUr OwN fOOd" like tell me your mom packed all your lunches for half your life without explicitly saying so
Did I get it right?
“Social media made y’all way too comfortable with disrespecting people and not getting punched in the face for it,” Tyson wrote.